Jak uszczelnić okno dachowe?

Jak uszczelnić okno dachowe?

Konstrukcja nowych okien dachowych nie wymaga stosowania dodatkowych uszczelnień. Jeśli okno zostało osadzone w prawidłowy sposób, system powinien zachować szczelność przez cały okres gwarancji (w przypadku niektórych producentów to 10 lat i więcej), a nawet dłużej. Wszystko zależy oczywiście od intensywności eksploatacji okien dachowych oraz sposobu ich konserwacji i czyszczenia. Wybór nieodpowiednich detergentów może przyspieszyć zużywanie się uszczelek, w wyniku czego stracą one swoje właściwości.

W sytuacji, w której stwierdzimy, że okna dachowe uległy rozszczelnieniu – przy założeniu, że zostały prawidłowo uszczelnione, a podczas montażu zastosowano dedykowany kołnierz uszczelniający, którego zadaniem jest ochrona przed wilgocią i zimnem – warto skorzystać z możliwości oferowanych przez tzw. zestawy uszczelniające. Czołowi producenci okien dachowych oferują nam rozwiązania, które mają na celu poprawę szczelności okien używanych. Czego możemy się po nich spodziewać?

Zestawy uszczelniające – uszczelniamy okna dachowe czołowych producentów 

Właściciele okien dachowych Velux oraz Fakro mogą być spokojni. Ci producenci oferują nam łatwe w użyciu i skuteczne w działaniu zestawy uszczelniające, które stanowią najlepszą odpowiedź na pytanie o to jak uszczelnić okno dachowe i poprawić komfort termiczny w pomieszczeniu.

Zacznijmy od tego, że marka Velux oferuje specjalny zestaw izolacyjny BDX, który zapewnia idealne połączenie okna dachowego z konstrukcją dachu. Jego zastosowanie to gwarancja ochrony przed zimnem oraz wilgocią. Jeśli jednak po czasie użytkowania okien dachowych Velux uznamy, że należy wymienić uszczelki, ponieważ dotychczasowe uległy zużyciu możemy skorzystać z gotowego zestawu składającego się z:

  • uszczelki montowanej na klapie wentylacyjnej,
  • filtra powietrza,
  • smaru do zawiasów i zamków.

Sama wymiana uszczelki w oknie jest bardzo prosta. Wystarczy wyjąc skrzydło okienne i usunąć starą uszczelkę, a następnie dociąć nową na odpowiedni rozmiar i zamontować w miejscu starej. Przed ponownym osadzeniem skrzydła w ramie warto się upewnić, że uszczelka dobrze leży i równo przylega na całej powierzchni. 

Close Menu
×

Koszyk