Jak dbać o dachówki i dach?

Jak dbać o dachówki i dach?

Wiele osób wybiera dachy pokryte dachówką ze względu na ich elegancję i długowieczność. Stosowanie dachówek daje wiele opcji do wyboru pod względem trwałości, wyglądu i budżetu. Dachy kryte dachówką nie tylko dobrze wyglądają, ale są mocne i wyjątkowo odporne na wodę, mróz, promienie słońca i inne naturalne czynniki. Są również energooszczędne. Ich zaskakujące właściwości termiczne i naturalna bariera powietrzna, sprawiają, że tak wiele osób się na nie decyduje. 

Warto jednak pamiętać, że swoje doskonałe właściwości zachowają wyłącznie dzięki odpowiedniemu montażowi i późniejszej dbałości o ich powierzchnię. W jaki sposób powinieneś dbać o dachówki pokrywające Twój dom?

Dlaczego dachówki wymagają konserwacji?

Nawet najmocniejszy dach może zostać uszkodzony, co prowadzi do wycieków wody. Naprawa lub wymiana dachów krytych dachówką może być kosztowna, więc zapobiegaj nadmiernym kosztom, dbając o jego powierzchnię. Jeśli nie wiesz, jak to robić, nie masz czasu, bądź nigdy nie pracowałeś na wysokościach, powierz to zadanie w ręce specjalistycznej firmy. O czym w takim razie należy pamiętać?

Przeprowadzaj coroczną kontrolę

Powinieneś regularnie sprawdzać pokrycia dachowe pod kątem powierzchownych problemów, takich jak pęknięcia, przecieki, zalania, pleśń lub poważne oznaki uszkodzeń spowodowanych warunkami atmosferycznymi.

Aby uzyskać głębszy i dokładniejszy ogląd wszystkich ukrytych problemów, będziesz musiał zwrócić się o pomoc do profesjonalnego wykonawcy dekarstwa w okresie wiosennym lub jesiennym. Są oni odpowiednio przeszkoleni i wystarczająco doświadczeni, aby wykryć problemy, które mogą prowadzić do większych szkód w przyszłości. 

Nie zapomnij o obróbce blacharskiej

Obróbka dachowa wykorzystuje cienki materiał, taki jak stal ocynkowana. Jej rolą jest zapobieganie przedostawania się wody do krytycznych obszarów dachu. Obróbkę blacharską montuje się wokół elementów dachu, takich jak wywietrzniki, świetliki lub kominy. Dzięki niej  woda spływa po bokach obróbki blacharskiej i jest kierowana na blachodachówki, a nie do wnętrza dachu.

Do montażu obróbki dachowej powinieneś zatrudnić profesjonalnego dekarza. Wykonawca będzie znał wymagania bezpieczeństwa, najlepsze praktyki i przepisy budowlane.

Czyszczenie dachu

Jeśli dach nie jest regularnie czyszczony, na krawędziach zacznie pojawiać się zielonkawy kolor. Najłatwiejszym sposobem na czyszczenie dachu jest użycie myjki elektrycznej, chociaż warto pamiętać o tym, że moc nie powinna być zbyt wysoka. Ważne jest również unikanie szkodliwych chemikaliów, ponieważ mogą one w przyszłości prowadzić do większych uszkodzeń i erozji dachówki. Aby czyszczenie było skuteczne i bezpieczne, lepiej wykonać delikatne mycie roztworem czyszczącym. 

Jeśli nie masz pewności, jak wyczyścić dach, który pokrywają dachówki ceramiczne lub nie masz doświadczenia w obsłudze myjki elektrycznej, zawsze możesz zatrudnić licencjonowanego dekarza dysponującego profesjonalnym sprzętem.

Close Menu
×

Koszyk