Więźba dachowa w Dachplus Warszawa

Więźba dachowa to nic innego, jak szkielet dachu, który ma utrzymać ciężar pokrycia dachowego i rozłożyć go na ściany budynku. Historycznie tradycyjnym surowcem używanym do budowy więźby jest drewno lub bambus, a od XIX wieku używa się również stali i żelaza.
Więźba może być przygotowana w fabryce i dostarczona na plac budowy w częściach – to rozwiązanie stosowane przede wszystkim przy budowie dachów o tradycyjnym kształcie, co z kolei przy bardziej skomplikowanych nie jest polecane.

Głównymi elementami szkieletu dachu są wiązary dachowe, wśród których wyróżnia się: krokwiowe, krokwiowo-jętkowe i płatwiowo-kleszczowe. Konstrukcja dachu składa się z łat opartych na wiązarach, które układane są na murze, ścianie szkieletowej lub na stropie poddasza. W kierunku podłużnym więźba dodatkowo jest usztywniana przez zatrzaski przybijane ukośnie.

Rodzaje więźby dachowej

Powyższe wiązary dachowe wykorzystywane są przede wszystkim w przypadku krycia dachów w budynkach jednorodzinnych. Gdy jednak projekt zakłada bardziej skomplikowaną konstrukcję dachu, układ więźby musi być poprzedzony dokładnymi obliczeniami. Specjaliści Dachplus przed doborem więźby dachowej biorą pod uwagę wymiary budynku oraz jego położenie, a także szacunkowe wartości dotyczące wpływu czynników atmosferycznych na konstrukcję (wiatr, opady śniegu i deszczu). Nie bez znaczenia dla wyboru odpowiedniej więźby dachowej są także rozmiary i rozmieszczenie okien dachowych oraz rodzaj pokrycia dachowego.

Więźba krokwiowa
Jest najprostszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o konstrukcję dachu – stosuje się ją w przypadku budowy dachów o rozpiętości do 7m i o kącie nachylenia od 30 do 50 stopni. Długość krokwi dla lekkiego pokrycia dachowego to zwykle między 4,5 a 5 metrów – mają one wówczas dwa punkty podparcia.

Więźba krokwiowo-jętkowa
Ten typ więźby wykorzystuje się w dachach o rozpiętości od 7 do 11 metrów oraz przy kącie nachylenia od 35 do 60 stopni. Krokwie wzmacnia się wiązaniami jętkowymi w połowie długości krokwi – jeśli obiekt jest budynkiem z mieszkalnym strychem, jętki mogą być belkami stropu wewnątrz budynku.

Więźba płatwiowo-kleszczowa
To rozwiązanie, które pojawia się w dachach o rozpiętości powyżej 11 metrów i kącie nachylenia od 6 do 70 procent. Zgodnie ze sztuką dekarską, w przypadku takiego dachu krokwie oparte powinny być zarówno na murłatach, jak i na płatwiach. Te pierwsze przenoszą ciężar dachu na ściany zewnętrzne, a płatwie – na strop budynku.

Zapytaj doradców Dachplus o dobór więźby dachowej – Warszawa, Otwock i okolice

Nasi fachowcy pomagają klientom rozwiewać wątpliwości dotyczące zagadnień technicznych związanych z budową dachu i doborem więźby dachowej. Do tematu podchodzimy kompleksowo i profesjonalnie – dostarczamy niezbędne materiały, ale również przypominamy o innych ważnych dla konstrukcji dachu elementach, np. wiatrownicy i membranie dachowej.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Close Menu
×

Koszyk