Jakie dachówki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jakie dachówki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Przy tak wielu dostępnych obecnie rodzajach dachówek, podjęcie decyzji, która z nich będzie dla nas najlepsza, może być trudne. Warto pamiętać, że liczy się nie tylko sam wygląd, ale również właściwości – w tym odporność na uszkodzenia i działanie czynników atmosferycznych. 

Nie ma dwóch takich samych typów dachówek. Każda odmiana dachówki ma zarówno swoje mocne strony, w tym trwałość, długowieczność, estetykę, łatwość montażu, jak i kilka wad. Wszystko sprowadza się do rozważenia zalet i wad każdej opcji oraz wybrania dachówki, która najbardziej nam odpowiada. Na jakie dachówki polecamy zwracać uwagę? Które doskonale wpisują się w najnowsze trendy, a przy tym zapewniają doskonałą wytrzymałość? O tym w dalszej części!

Rozważ parametry techniczne dachówek

Chociaż styl architektoniczny budynku jest istotnym elementem specyfikacji dachówki, jest to tylko część procesu decyzyjnego. Musisz również upewnić się, że wybrane przez Ciebie pokrycia dachowe są odpowiednie dla zadań, z którymi będą mieć styczność przez najbliższe lata – a to może się różnić w zależności od lokalizacji nieruchomości, typowych lokalnych warunków pogodowych i konstrukcji budynku. Oto kilka kwestii technicznych, o których musisz pomyśleć:

  • Materiał – popularne opcje to dachówki ceramiczne, blachodachówki, dachówki z gliny z domieszką kwarcu
  • Minimalne i maksymalne nachylenie dachu – większość dachówek ma różne zastosowania, ale jeśli nachylenie dachu jest szczególnie strome lub płytkie, niektóre produkty mogą nie być odpowiednie.
  • Rozmiar, pokrycie i minimalna zakładka – rozstaw dachówek i stopień pokrycia pojedynczej dachówki będą miały wpływ na to, ile dachówek musisz kupić, a także na szybkość montażu i całkowity koszt projektu.
  • Ciężar – ciężar wszystkich dachówek musi być podtrzymywany zarówno przez konstrukcję dachu, jak i ściany budynku.
  • Efektywność cieplna – odpowiednio dobrane dachówki mogą przyczynić się do stworzenia bardziej energooszczędnego domu.
  • Łatwość instalacji

Wybór dachówek – przyjrzyj się swoim potrzebom 

Wybrane przez Ciebie dachówki będą miały znaczący wpływ na ogólny wygląd inwestycji po jej zakończeniu, dlatego wybór dachówek o odpowiedniej estetyce jest niezbędny.

Choć może spodobać Ci się pomysł wyróżniającej się inwestycji, ważne jest, aby zwrócił on uwagę z właściwych powodów – a bycie jedynym dachem w intensywnym zielonym kolorze w sąsiedztwie dachów z czerwonej gliny może nie być tym idealnym. 

W określaniu dachówek odpowiednich do projektu pomocne jest rozejrzenie się i sprawdzenie, jakie są dachy innych lokalnych budynków. Bardzo często są one takie same lub zbliżone wyglądem dla danego regionu.

Close Menu
×

Koszyk