Jak wybrać dobrego dekarza?

Jak wybrać dobrego dekarza?

Dobry dach to jeden z najważniejszych elementów domu, który chroni przed wieloma szkodliwymi czynnikami – od ulewy, przez lód, po palące letnie promienie. Realizację pokryć dachowych powinniśmy więc powierzać tylko i wyłącznie w ręce profesjonalistów. Jednak sama świadomość, że potrzebujesz specjalisty, nie wystarczy, by cieszyć fachowo zainstalowanym dachem. Musisz wiedzieć, gdzie i jak znaleźć taką osobę bądź firmę. Niezależnie od tego, czy wymieniasz, naprawiasz, czy instalujesz dach, wskazówki przedstawione w tym artykule pomogą Ci wybrać najlepszego dekarza do danego zadania.

Pytania, które powinieneś zadać dekarzowi

Aby mieć pewność, że instalację lub naprawę dachu powierzasz w ręce specjalisty, rozmowę zacznij od zadania kilku istotnych pytań. Oto te najważniejsze:

Jak długo działasz w branży?

Warto sprawdzić, jak długo istnieje firma dekarska, aby ocenić ich doświadczenie i znajomość branży. Jeśli prowadzą działalność od ponad 20 lat, możesz mieć pewność, że profesjonalnie wykonują pokrycia dachowe i wszelkie naprawy. Jeśli jest to stosunkowo nowy wykonawca dachów, możesz sprawdzić referencje klientów, aby upewnić się, że są w stanie wykonać pracę. Nie zawsze krótka obecność na rynku przekłada się na brak doświadczenia. W końcu zatrudnieni pracownicy mogą mieć za sobą długą karierę w branży dekarskiej. 

Czy współpracujesz z podwykonawcami?

Niektórzy wykonawcy pokryć dachowych mogą zatrudniać podwykonawców do wszelkiego typu prac, takich jak montaż okien dachowych czy instalacja pokrycia dachowego. Chociaż wiele osób nie doświadczy problemów z firmami, które to robią, warto zwrócić na to uwagę. Możemy bowiem nie mieć wówczas gwarancji, co do tego, jak dobrzy są faktycznie podwykonawcy – zwłaszcza jeśli nie są związani z firmą, którą wybrałeś.

Czy oferujesz gwarancję/rękojmię?

Uzyskaj szczegółowe informacje dotyczące gwarancji na pracę, zanim przejdziesz dalej. Podczas gdy większość wykonawców prac dekarskich wykona zadanie z dbałością o najwyższą jakość, nie wszyscy to zrobią. Jeśli coś pójdzie nie tak, musisz upewnić się, że jesteś ubezpieczony, aby naprawić szkody.

Jaki zakres prac oferujesz?

Nie interesuje Cię wymiana czy montaż dachu, a jedynie montaż okien dachowych? Przedstaw firmie dokładnie swoje potrzeby i upewnij się, że w zakresie ich prac leżą także okna dachowe. Możesz to zrobić, zapoznając się z dotychczasowymi realizacjami, które wiele profesjonalnych firm dekarskich umieszcza na swojej stronie internetowej. 

Ile czasu to zajmie?

Zawsze pytaj o planowany termin wykonania prac – czy to drobne naprawy dachu, czy montaż nowego dachu. Jeśli firma dekarska uchyla się od pytań, być może robi to, ponieważ ma duże problemy z dotrzymywaniem ustalonych terminów. 

Close Menu
×

Koszyk